Seznamte se – Bezinkový háj

Další díl ze série, která vám ukáže, kde se bylinky na sirupy berou, bude zasvěcená černému bezu.

Že bezinky mají v naší kutluře výjimečnou roli asi připomínat nemusím. Nejenom, že se jimi kurýruje každá druhá rodina, ale každý má ve svém okolí hned několik polodivokých keřů, dokonce mnoho zahrad má černý bez schovaný někde u plotu. Víte proč? Dříve se totiž říkáválo, že vůně černého bezu odpuzuje myši, a tak se více než vyplatilo, si je k domu zasadit. Sama jsem s tatínkem před pár lety bezinku na zahradu sázela.

Najít tedy lokalitu na sirupy není tak těžké, jako u jiných bylinek. Přesto se mi podařilo najít naprosto unikátní místo, které nazývám Bezový háj. Místo u malé vesničky v malebných Středních Čechách, kde titěrný potůček lemuje dlouhá řada Bezových keřů a kde v okolí roste divoký vlčí mák. Keřům se tam očividně daří, jelikož mají krásné velké plné květy, jak můžete vidět na fotkách.

Některé keře jsou ve stínu pod stromy, některé na přímém slunci. Proto dozrávají postupně, což mi dává větší rádius sběru, a všechno jde tedy na pohodu postupně, aniž by se muselo sklidit najednou a hned všechno za čerstva uvařit. Ta pohoda a atmosféra (kterou doufám, že vycítíte z fotek) se posléze přenáší i do samotného sirupu a tudíž i k vám domů. A zároveň, samozřejmě, zůstávají na keřích květy již odkvetlé, nedozrálé, menší a nebo na ně jednoduše nedosáhnu 🙂 (což je cca 70% všech květů), které slouží pro ptactvo a ostatní obyvatele zvířecí říše, kteří sběrem rozhodně nestrádají.

Takže, až si v zimě osladíte čaj Bezinkovým sirupem, uvelebíte se v křesle u kamen (nebo alespoň u topení) a pustíte si příjemnou hudbu, vzpomeňte si na pohodu dýchající z těchto fotek a vychutnejte si jí plným douškem.

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit